لول سوئیچ یا کنترل سطح برای کنترل سطح مخازن کاربرد دارد که معمولا از مکانیزمهای مکانیکی و ساده استفاده میکنند و بسته به نوع مواد داخل مخزن اعم از مایعات یا مواد پودری می تواند از مدلهای خازنی یا راداری استفاده نمود.

سوئیچ‌های کنترل سطح یا لول سوئیچ‌ها (Level Switch) جهت اطلاع از میزان سطح مواد و انجام اعمال کنترلی به کار می‌روند. این ابزارها در صورت رسیدن میزان لول یا سطح به مقادیر مورد نیاز، سوئیچ می‌دهند.

لول سوئیچ چیست : لول سوئیچ وسیله ای جهت اندازه گیری سطح مواد از کف مخازن تا بالای سطح آن می باشد.

از لول سوئیچ ها در سنجش ارتفاع سیالات مختلف مانند بنزین ، مخازن آب ، سیلو ها ، مایعات و جامدات در صنایع متعدد مانند : صنایع غذایی ، صنایع دارویی ، آب و فاضلاب ، نفت و گاز ، فولاد و سیمان و استفاده می گردد.

مکانیزم اصلی سوئیچ سطح در اصل تعیین مقدار مواد، تنظیم و کنترل قطع و وصل خروجی در ست پوینت یا نقطه تنظیم است، از جمله مواردی که در زمان خرید لول سوئیچها می بایست مورد توجه قرار گیرد جنس مخزن، وجود یا عدم وجود در پوش برای مخزن، میزان فشار مواد، نوع مواد به لحاظ سایش، رطوبت و یا رسانا بودن مواد است.

کاربرد لول سوئیچ

لول سوئیچ ها تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارند و از جمله پرمصرف ترین سنسورها حتی در صنایعی که به طور مستقیم با مایعات سر و کار ندارند هستند. صنایع پرکاربرد شامل انواع صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، تولید سیمان و مصالح، داروسازی، آزمایشگاه، صنایع دارویی، تولید مواد و مایعات مختلف، نیروگاه، تولید مواد غذایی، مواد شیمیایی، صنایع دریایی، تولید سوخت و انرژی و دیگر صنایع هستند.

Level Switch Level Sensor Ultrasonic Level Switch

نوع نصب

با توجه به ساختار سنسور و همچنین شرایط مخزن و نیاز مصرف کننده می توان لول سوئیچ ها به چندین شیوه نصب کرد. لول سوئیچ ها قابل نصب در بالا کناره ها ، بالا و پایین مخزن هستند. یکی از مواردی که باید در زمان خرید در نظر گرفته شود اندازه سوئیچ و ساختار آن با توجه به مقدار فضای موجود در محیط کاری آن است. سوئیچ حتما باید شرایط استفاده در محیط مخزن را به طور کامل دارا باشد و کوچکترین بازدارنده در فعالیت آن باعث بوجود آمدن خطا در نمایش میزان سطح مایع می گردد.

انواع سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) عبارت‌اند از

 • شناوری
 • لرزشی
 • الترسونیک
 • پره ای
 • راداری
 • خازنی خطی
 • خازنی فرکانسی
 • مکانیکی
 • دیافراگمی
 • هسته‌ای

برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید.

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

 

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

 

 

چگونه یک لول سوئیچ مناسب انتخاب کنیم | پارس ارچین دانش

بعد از سال ها تخصص و تجربه در فروش انواع لول سوئیچ، لول کنترل، کنترل کننده های سطح، فلوتر ها و انواع سوئیچ های شناور الکترونیکی و مکانیکی. بزرگترین مشکلی که معمولا مشتری ها با آن سر و کار داشتند، عدم تسلط کافی و اطلاع از لول کنترل های موجود در بازار بود که موجب می شد مشتری با دید بسته ای در مورد لول سوئیچ مورد نظرش جستجو نماید. لذا در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات جامعی از انواع لول های موجود در بازار ایران و دنیا را در اختیار کاربران عزیز قرار دهیم تا بتوانند در مورد انتخاب خود تصمیم بهتری بگیرند.

نوع سیال

اولین و ساده ترین اطلاعاتی که ما نیاز داریم تا بتوانیم در مورد لول کنترل/لول سوئیچ/فلوتر/کنترل کنندۀ سطح مورد نظر تصمیم بگیریم این است که بدانیم با چه سیالی سر و کار داریم. به عنوان مثال زمانی که با آب آشامیدنی سر و کار داریم باید از فلوتری استفاده کنیم که آلودگی به آب اضافه نکند، زمانی که با اسید سر و کار داریم باید بدانیم لول کنترل ما توسط اسید خورده می شود یا خیر. گاهای اوقات حتی چگالی سیال مهم می شود چون باید شناور یا فلوتر لول سوئیچ سبک تر از مایع باشد تا بتواند شناور بماند و درون سیال غرق نشود. پس مهم است که بدانیم با چه سیالی سرو کار داریم.

چگالی سوخت ها از آب کمتر است

در عوض چگالی آب هایی که املاح و ناخالصی دارند از آب بیشتر خواهد بود

چگالی اسید ها نیز از آب بیشتر است

برای اندازه گیری چگالی کافی است جرم و حجم مایع را اندازه گیری کنید. حجم مایع را با یک شیشۀ مندرج می توان اندازه گرفت و جرم مایع هم با استفاده از ترازو به دست می آید.

سپس جرم مایع را تقسیم بر حجم آن می کنیم و نتیجۀ به دست آمده عدد چگالی مورد نظر است.

فشار و دما ی سیال

فشار و دما دو پارامتر بسیار بسیار مهم در انتخاب لول کنترل یا لول سوئیچ می باشند. به طور قطع نمی توان از یک فلوتر پلاستیکی برای مخزنی با فشار 16 بار استفاده کرد چرا که خیلی ساده فلوتر را مچاله می کند. یا برای دمای 200 درجۀ سانتیگراد نمی توانیم از لول کنترلی که سوئیچ آن برای 100 درجه طراحی شده استفاده کنیم چرا که سوئیچ عمل نخواهد کرد و ذوب می شود.

عدد تحمل فشار روی لول کنترل ها با مشخصۀ PN نمایش داده می شود مثلا PN16 یعنی لول سوئیچ مورد نظر روی فشار 16 بار تست شده و تا 12 بار می توان به آن فشار مداوم وارد کرد

اختلاف سطح سوئیچ ها

مسلما زمانی که شما از یک لول کنترل استفاده می کنید، قرار است در یک سطحی از یک مخزن آن را نصب کنید. پس باید بدانید که دقیقا می خواهید لول سوئیچ شما چه ارتفاعی را پوشش دهد.

گاهی ممکن است در یک ارتفاع خاص فقط یک سوئیچ نیاز داشته باشید تا تنها یک آژیر را به صدا در آورد؛ گاهی برای پر و خالی شدن مخزن می خواهید از لول کنترل استفاده کنید که در این حالت باید از لول کنترل هایی که دامنۀ پوشش ارتفاع زیادی دارند مانند انواع کابلی آن استفاده کنید. یا دو عدد لول کنترل در دو ارتفاع مختلف نصب نمایید....

انواع لول کنترل

1-     لول کنترل مکانیکی

این دسته از لول کنترل ها نوعی ساده و سنتی از لول کنترل می باشند که ساده ترین آن ها را می توان در سیفون توالت و یا شناور کولر های آبی مشاهده کرد. عملکرد آن بسیار ساده و در عین حال کاربردی می باشد.

یک شیر یکطرفه توسط یه محور یا شفت به شناور یا فلوتر متصل شده است. وقتی سطح آب یا مایع بالا می رود شناور با با خود بالا برده و شناور توسط محور متصل شده به آن شیر را می بندد. هنگامی که سطح مایع پایین بیاید برعکس این اتفاق می افتد و شیر باز می شود. لول کنترل های مکانیکی در محل هایی استفاده می شوند که نیازی به سوئیچ نیست و می خواهیم مستقیم خود شیر مسیر آب را باز و بسته کند. همچنین با فشار زیادی سر و کار نداشته باشیم.

کولرهای آبی مناطق دور از دسترس بیشترین محل های نصب این نوع لول کنترل می باشد

2-     لول سوئیچ جیوه ای

در زمان های قدیم بیشتر لول سوئیچ هایی که در دما و فشار عمل می کردند از سوئیچ های جیوه ای بهره می بردند، سوئیچ های جیوه ای با استفاده از حبس کردن جیوه در یک مخزن غالبا شیشه ای ساخته می شوند به این صورت که چون جیوه مایع است و از طرفی رسانای الکتریکی نیز هست...

می تواند جریان الکتریکی را عبور دهد پس کلید را طوری طراحی می کردند که با چرخاندن کلید جیوه در قسمتی که در چپ و راست آن سیم های الکتریکی قرار دارند پر شود و بین سیم ها ارتباط الکتریکی برقرار کند و لول کنترل سوئیچ دهد. زمانی که دوباره سوئیچ را به سمت دیگر بچرخانیم جیوه در قسمت دیگۀ محفظه پر می شود و جریان الکتریکی قطع می گردد. این جابجایی توسط مکانیسم الاکنگی انجام می گیرد که یک محور طراحی می گردد که یک طرف آن به فلوتر یا شناور متصل است و طرف دیگر به سوئیچ جیوه ای.

امروزه به دلیل خطرناک بودن جیوه و احتمال زیاد شکستن سوئیچ و آلودگی های محیطی، تولید کنندگان سعی در جمع آوری سوئیچ های جیوه ای و تغییر مکانیسم عملکرد لول سوئیچ ها دارند.

در حال حاضر تنها نوع لول سوئیچ جیوه ای موجود در بازار لول کنترل های کله گاوی یا لول سوئیچ دیگ بخار می باشد

3-     لول سوئیچ ساچمه ای

لول سوئیچ های ساچمه ای باز هم از مکانیسم الاکلنگی برای انتقال تغییرات مکانیکی سطح سیال به سوئیچ استفاده می شود. با این تفاوت که این بار سوئیچ یک کلید ساچمه ای است.

در کلید های ساچمه ای دو سر پل را طوری می سازند که یک ساچمه بین آنها قرار گیرد و بایستد، یک ساچمۀ فلزی را در مسیری قرار می دهند که زمانی که فلوتر چرخید ساچمه ی فلزی حرکت کرده و بین دو تیغۀ سوئیچ قرار گیرد. در این حالت ارتباط الکتریکی برقرار می شود و سوئیچ عمل می کند. با تغییر زاویۀ فلوتر دوباره ساچمه از بین دو فلز به مکان اولیۀ خود باز می گردد و سوئیچ قطع می شود.

پر مصرف ترین انواع لول سوئیچ های ساچمه ای نوع کابلی آن می باشد که به آن فلوتر چاهی یا لول سوئیچ کابلی می گویند.

این لول کنترل ها بیشتر برای پمپ های کف کش، چاه ها و منابع آب استفاده می شوند.

4-     لول کنترل الکترومکانیکی - الکترومغناطیسی

لول کنترل های الکترو مکانیکی دستۀ بزرگی از لول کنترل ها را شامل می شوند که همگی بر اساس خاصیت الکترومغناطیسی و آهنربایی عمل می کنند. این گروه از لول کنترل/لول سوئیچ ها کاربرد عمدۀ صنعتی دارند و به دلیل طول عمر و عملکرد بالا و ایمن و در عین حال مدرن، کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت و اتوماسیون دارند.

در تمامی این لول سوئیچ ها شما با یک شناور و یک سوئیچ سر و کار دارید که هر دو دارای آهنربا هستند. این آهنرباها با جذب یا دفع یکدیگر موجب حرکت سوئیچ می شوند. خوبی این دسته کنترل کننده های سطح این است که سیال به هیچ عنوان با سوئیچ یا قسمت الکترونیکی در تماس نخواهد بود و این موجب امنیت و طول عمر بالای دستگاه می شود.

در صنعت ما با مواد خورنده، حرارت و فشار بالا سر و کار داریم. جدا بودن سوئیچ از سیال دارای اهمیت زیادی می باشد که در این لول کنترل ها لحاظ گردیده است. دیگ بخار خطوط بخار و اسید مخازن سوخت دی ایریتورها مواد غذایی و ... همگی موارد مصرف این تیپ لول سوئیچ ها و کنترل کننده های سطح می باشد.

انواع مختلفی از لول کنترل های الکترومغناطیسی ساخته شده است که بر اساس مکانیسم های مختلفی کار می کنند :

5-   لول سوئیچ الاکلنگی

یک شناور به یک محور متصل است و این محور حول یک مرکز به صورت الاکلنگی رفت و آمد می کند. در انتهای محور یک آهنربا نصب شده است. آهنربایی نیز در آنطرف لول کنترل در قسمتی که سوئیچ وجود دارد نصب می گردد. قطب های همنام رو به هم قرار می گیرند تا زمانی که دو آهنربا از کنار هم عبور می کنند یکدیگر را دفع کرده و موجب جابجایی سوئیچ گردند.

6-   لول سوئیچ محوری

در این تیپ لول کنترل، محور از وسط شناور عبور می کند و فلوتر در مسیر محور حرکت رفت و برگشتی دارد. داخل فلوتر یک آهنربا نصب شده و در هر قسمت از محور که نیاز به عمل کردن سوئیچ باشد یک رله مغناطیسی قرار می گیرد. این سوئیچ (رله ها) با قرار گرفتن در میدان مغناطیسی عمل می کنند و سیگنال برقرار می شود. معمولا این تیپ کنترل کننده های سطح از بالای مخزن نصب می شوند. و برای مخزن هایی که محدودیت نصب از جانب دارند به کار می روند. البته که محدودیت ارتفاع در این لول سوئیچ ها وجود خواهد داشت.

7-     لول سوئیچ های الکترونیکی

این دسته از لول سوئیچ ها بر اساس خاصیت القایی فلزات و سیالات عمل می کنند. با استفاده از الکترود یا شمع هایی که در مخزن قرار می گیرد سیگنال های الکتریکی به کنترل پنل دستگاه ارسال می شود و این سیگنال ها به سوئیچ تبدیل شده و در سیسیتم اعمال می گردد. سوئیچ های الکترونیکی در برخی موارد بسیار کاربردی و در برخی موارد غیر مفید هستند و مهم است که در انتخاب آن ها دقت شود.

8-     لول سوئیچ های التراسونیک

با پیشرفت علم مخابرات از امواج برای تشخیص سطح مایعات نیز استفاده می شود. امروزه لول سوئیچ های راداری یا التراسونیک آهسته آهسته راه خود را در میان بازار ابزار دقیق باز کرده و کاربرد های خود را به کاربر می شناسانند. زمانی که می خواهیم سیال با لول کنترل تماس نداشته باشد، زمانی که سیال خاصیت چسبندگی بالایی دارد و یا از لحاظ بهداشتی دارای ضریب خاصی باشد که مورد توجه کاربر است می توان از لول کنترل های الکتراسونیک استفاده کرد.

مثلا در صنعت کاغذ برای سنجیدن سطح مخزن خمیر کاغذ از این لول کنترل ها استفاده می شود چرا که خمیر کاغذ چسبندگی و گرانروی بالایی دارد و معمولا انواع دیگر لول سوئیچ ها در سنجش سطح این نوع سیال دچار مشکل و خرابی بلند مدت می شوند.

 

9-     لول سوئیچ دیاپازونی

لول سوئیچ دیاپازونی -لرزشی نوعی سوئیچ کنترل سطح میباشند که در دو مدل موجود میباشند، یک مدل جهت کنترل سطح مواد جامد پودری و نوع دیگر جهت کنترل سطح سیالات مورد استفاده قرار میگیرد.

عملکرد سوئیچ سطح لرزشی بر اساس ارتعاش و تغییر فرکانس ارتعاش میباشد. دو شاخه استیل کنترلر سطح لرزشی، پیش از رسیدن سطح مواد جامد پودری و یا سیال به محل نصب، آن شروع به لرزش با فرکانس مشخصی می کند

.

10-     لول سوئیچ خازنی

لول سنج خازنی در واقع یکی از روش های اندازه گیری سطح سیالات با خاصیت خازنی می باشد،می دانیم كه مواد مختلف دارای ثابتهای دی الكتریك متفاوتی می باشند. خازنی را در نظر بگیرید كه ماده دی الكتریك آن از دو بخش هوا و مایع تشكیل شده باشد، با افزایش مقدار مایع، ضریب دی الكتریك كلی خازن تغییر می كند. از این خاصیت می توان برای اندازه گیری ارتفاعو سطح سیالاتاستفاده نمود .

به عنوان مثال می خواهید وقتی منبع پر شد پمپ خاموش شود و تا خالی شدن منبع خاموش مانده و بعد از خالی شدن منبع پمپ مجدد شروع به کار کند.

در این حالت می توانید به صورت های زیر عمل کنید :

1-     استفاده از دو سوئیچ الاکلنگی

2-     استفاده از یک سوئیچ کابلی

3-     استفاده از یک سوئیچ الکترونیکی با نصب دو الکترود

4-     استفاده از یک سوئیچ التراسونیک از بالای منبع

5-     استفاده از یک لول سوئیچ محوری از بالای منبع با نصب دو سوئیچ

 

Level Switch Level Sensor Ultrasonic Level Switch

نوع نصب

با توجه به ساختار سنسور و همچنین شرایط مخزن و نیاز مصرف کننده می توان لول سوئیچ ها به چندین شیوه نصب کرد. لول سوئیچ ها قابل نصب در بالا کناره ها ، بالا و پایین مخزن هستند. یکی از مواردی که باید در زمان خرید در نظر گرفته شود اندازه سوئیچ و ساختار آن با توجه به مقدار فضای موجود در محیط کاری آن است. سوئیچ حتما باید شرایط استفاده در محیط مخزن را به طور کامل دارا باشد و کوچکترین بازدارنده در فعالیت آن باعث بوجود آمدن خطا در نمایش میزان سطح مایع می گردد.

انواع سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) عبارت‌اند از

 • شناوری
 • لرزشی
 • الترسونیک
 • پره ای
 • راداری
 • خازنی خطی
 • خازنی فرکانسی
 • مکانیکی
 • دیافراگمی
 • هسته‌ای

برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید.

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش


لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچهای خازني برای کنترل سطح و جامدات پودری مورد استفاده قرار میگیرند . مکانیزم کنترلرهای لول سوئیچ به این صورت است که مواد پودری جامد به آن سطح میرسد به علت تماس مستقيم مواد با مخزن و لول سوئیچ  با استفاده از تغييرظرفيت خازن اقدام به توليد يك سيگنال الكتريكي مي كند.

لول سنج خازنی چیست؟ | پارس ارچین دانش

لول سنج خازنی در واقع یکی از روش های اندازه گیری سطح سیالات با خاصیت خازنی می باشد،می دانیم كه مواد مختلف دارای ثابتهای دی الكتریك متفاوتی می باشند. خازنی را در نظر بگیرید كه ماده دی الكتریك آن از دو بخش هوا و مایع تشكیل شده باشد، با افزایش مقدار مایع، ضریب دی الكتریك كلی خازن تغییر می كند. از این خاصیت می توان برای اندازه گیری ارتفاعو سطح سیالاتاستفاده نمود .

لول سنج خازنی چگونه عمل میکند؟

در سنسورهای ارتفاع خازنی، یكی از صفحات خازن، الكترودی است كه وارد تانك می شود و صفحه دوم میتواند یك الكترود دیگر و یا دیواره فلزی تانك باشد . الكترود دوم یا دیواره تانك به پتانسیل زمین وصل شده و الكترود مرجع نامیده می شود. با بالا رفتن ارتفاع مایع در مخزن، ثابت دی الكتریك افزایش یافته و در نتیجه با اندازه گیری آن، میزان ارتفاع مایع در مخزن محاسبه می شود.

 لول سوئیچ خازنی - Capacitance Level Switch | پارس ارچین دانش

کاربرد لول سنج خازنی

همچنین در تانكهای مخروطی و یا تانكهای كروی حتی اگر تانك از فلز ساخته شده باشد، به دلیل اینكه فاصله بین دیواره تانك و الكترود در طول این خازن ثابت نمی ماند و درنتیجه نتیجه خطی نخواهد شد، یك مرجع موازی با الكترود لازم است . همچنین در سیالاتی كه دارای ثابت دی الكتریك كم هستند، نیز باید از الكترود مرجع استفاده كرد، زیرا این مرجع به الكترود نزدیكتر است و تغییر ظرفیت بر واحد طول در مقایسه با حالتی كه دیواره تانك، مرجع می باشد، بیشتر خواهد بود . معمولاً در مواردی كه نیاز به الكترود دوم می باشد، از الكترودهای هم مركز به شكل استوان های، در این سیستم ها استفاده میشوند.

برای كاربردهایی كه سیال فرآیندی رسانا است سطح میله توسط یك عایق از سیال جدا می شود . در این روش، خود سیال نقش سطح دیگر خازن مورد نظر را ایفا میكند.

یكی از محاسن Probe های استوانه ای هم مركز این است كه می توانند در یك تانك كوچكتر با همانسیال فرآیندی مورد نظر در خارج از محل نصب، كالیبره شوند ولی معمولاً سایر Probe ها، باید بعداز نصب نهایی در محل، كالیبره شوند.

ثابت دی الكتریك برخی مواد با دما تغییر می كند. البته، عموماً مواد با دی الكتریك بالا كمتر تحت تاثیر دما قرار میگیرند. اگر دمای فرآیند تغییر كرد، توصیه میشود كه سنسور دوباره كالیبره شود.

تخریب كننده ترین عامل در اندازه گیری با استفاده از روش خازنی تشكیل build up از نوع رسانا برروی الكترود میباشد كه باعث تغییر ابعاد و شكل هندسی پروب اندازه گیری می شود. تشكیل build up نارسانا معمولاًچندان مهم نیست و با كالیبراسیون مجدد قابل رفع خواهد بود.

مزایای لول سنج های خازنی

 • قابلیت اطمینان بالا
 • هزینه های نگهداری پایین
 • تغییرات كم ثابت دی الكتریك تحت تاثیر عواملی چون دما، چگالی و ویسكوزیته
 • مناسب برای سیالاتدوغابی
 • مناسب برای سیالات جامدات پودری وگرانولی
 • قابلیت کالیبره در خارج از مخزن و قبل نصب

 

 

برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید.

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچهای خازني برای کنترل سطح و جامدات پودری مورد استفاده قرار میگیرند . مکانیزم کنترلرهای لول سوئیچ به این صورت است که مواد پودری جامد به آن سطح میرسد به علت تماس مستقيم مواد با مخزن و لول سوئیچ  با استفاده از تغييرظرفيت خازن اقدام به توليد يك سيگنال الكتريكي مي كند.

لول سنج خازنی چیست؟ | پارس ارچین دانش

لول سنج خازنی در واقع یکی از روش های اندازه گیری سطح سیالات با خاصیت خازنی می باشد،می دانیم كه مواد مختلف دارای ثابتهای دی الكتریك متفاوتی می باشند. خازنی را در نظر بگیرید كه ماده دی الكتریك آن از دو بخش هوا و مایع تشكیل شده باشد، با افزایش مقدار مایع، ضریب دی الكتریك كلی خازن تغییر می كند. از این خاصیت می توان برای اندازه گیری ارتفاعو سطح سیالاتاستفاده نمود .

لول سنج خازنی چگونه عمل میکند؟

در سنسورهای ارتفاع خازنی، یكی از صفحات خازن، الكترودی است كه وارد تانك می شود و صفحه دوم میتواند یك الكترود دیگر و یا دیواره فلزی تانك باشد . الكترود دوم یا دیواره تانك به پتانسیل زمین وصل شده و الكترود مرجع نامیده می شود. با بالا رفتن ارتفاع مایع در مخزن، ثابت دی الكتریك افزایش یافته و در نتیجه با اندازه گیری آن، میزان ارتفاع مایع در مخزن محاسبه می شود.

 لول سوئیچ خازنی - Capacitance Level Switch | پارس ارچین دانش

کاربرد لول سنج خازنی

همچنین در تانكهای مخروطی و یا تانكهای كروی حتی اگر تانك از فلز ساخته شده باشد، به دلیل اینكه فاصله بین دیواره تانك و الكترود در طول این خازن ثابت نمی ماند و درنتیجه نتیجه خطی نخواهد شد، یك مرجع موازی با الكترود لازم است . همچنین در سیالاتی كه دارای ثابت دی الكتریك كم هستند، نیز باید از الكترود مرجع استفاده كرد، زیرا این مرجع به الكترود نزدیكتر است و تغییر ظرفیت بر واحد طول در مقایسه با حالتی كه دیواره تانك، مرجع می باشد، بیشتر خواهد بود . معمولاً در مواردی كه نیاز به الكترود دوم می باشد، از الكترودهای هم مركز به شكل استوان های، در این سیستم ها استفاده میشوند.

برای كاربردهایی كه سیال فرآیندی رسانا است سطح میله توسط یك عایق از سیال جدا می شود . در این روش، خود سیال نقش سطح دیگر خازن مورد نظر را ایفا میكند.

یكی از محاسن Probe های استوانه ای هم مركز این است كه می توانند در یك تانك كوچكتر با همانسیال فرآیندی مورد نظر در خارج از محل نصب، كالیبره شوند ولی معمولاً سایر Probe ها، باید بعداز نصب نهایی در محل، كالیبره شوند.

ثابت دی الكتریك برخی مواد با دما تغییر می كند. البته، عموماً مواد با دی الكتریك بالا كمتر تحت تاثیر دما قرار میگیرند. اگر دمای فرآیند تغییر كرد، توصیه میشود كه سنسور دوباره كالیبره شود.

تخریب كننده ترین عامل در اندازه گیری با استفاده از روش خازنی تشكیل build up از نوع رسانا برروی الكترود میباشد كه باعث تغییر ابعاد و شكل هندسی پروب اندازه گیری می شود. تشكیل build up نارسانا معمولاًچندان مهم نیست و با كالیبراسیون مجدد قابل رفع خواهد بود.

مزایای لول سنج های خازنی

 • قابلیت اطمینان بالا
 • هزینه های نگهداری پایین
 • تغییرات كم ثابت دی الكتریك تحت تاثیر عواملی چون دما، چگالی و ویسكوزیته
 • مناسب برای سیالاتدوغابی
 • مناسب برای سیالات جامدات پودری وگرانولی
 • قابلیت کالیبره در خارج از مخزن و قبل نصب

 

برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید.

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش


لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

نکات مهم انتخاب و نصب لول سوئیچ خازنی | پارس ارچین دانش

تست لول سوئیچ خازنی

برای سنجش و ارزیابی کارایی پروب رسانا میتوان یک ولتاژ AC کوچک از یک ترانسفورمر به میله فلزی اعمال کرد تا پروب و دیواره مخزن شبیه سازی شوند. برای دقت باید میله در موقعیت و فاصله ای مشابه از دیواره نسبت به پروب قرار گیرد. سپس با غوطه ور کردن پروب در سیال به اندازه 50mm جریان اندازه گیری شده و مقاومت از رابطه زیر بدست می اید:

RIN(ohm)=V(volts)/I(amps)

اگر مقاومت کمتراز ان مقداری باشد که برای ابزار دقیق لازم است میتوان از پروب رسانایی به همراه تقویت کننده استفاده کرد. اگرچه این روش جواب قابل قبولی میدهد ولی برای تشخیص قابل استفاده بودن این نوع تجهیز روش خیلی خوبی نیست. شایان ذکر است این نوع ابزار دقیقبرای سیالاتی با رسانایی بالاتر از20µS/cm به کار میرود.

تکنیک های نصب:

مایعاتی که باعث گرفتگی میشود:

در مواردی که سیال رسوب هادی روی عایقها تولید میکند نصب عمودی از بالای تانک پیشنهاد میشود. نصب از کنار در مورد سیالاتی مناسب است که یا رسوب تولید نمیکند یا رسوبی با رسانایی پایین تولید میکنند.

نقطه نصب:

باید اطمینان حاصل شود که هنگام پرشدن تانک سیال با پروبهای رسنایی برخورد نمیکند. علاوه براین پروبها نباید با دیوارهای فلزی یا هر رسانایی الکتریکی نصب شده دیگری در تماس باشد.

نصب ازبالا:

اگر پروب از بالا نصب میشود باید این نقطه مورد توجه قرارگیرد که در سطحی که در ان سوییچ عمل میکند ممکن است عمل سوییچینگ متزلزل باشد به عنوان مثال در برخی سیالات باچند میلی متر پوشیده شدن پروب توسط سیال سوییچ فعال میشود و در برخی دیگر از سیالات با رسانایی پایین ممکن است برای فعال شدن سوییچ نیاز باشد پروب کاملا در سیال فرو برود.

نصب از کنار:

برای نصب از کنار پروب هایی با طول بیشتر از120 میلی متر مناسب هستند. در مواردی که نصب از کنار اجتناب ناپذیر است و مایعات داخل مخزن میتوانند باعث گرفتگی و رسوب شوند به پروب های با طول بیشتر نیاز است. پروب های طویلتر دارای نرخ مقاومت تماسی بالاتری بین قسمت پوشیده شده و ازاد هستند.

پروب هایی که از کنار نصب میشوند باید کمی کج و به سمت پایین قرار گیرند تا مایعات به سادگی بچکند و تشکیل رسوب رسانا روی عایق کاهش یابد.

تکنیک های نصب روی لوله:

انتخاب اندازه پروب:

باید از پروب با کوتاه ترین طول ممکن استفاده شود. این کار منجر به کاهش تاثیر در دبی عبوری و سادگی نصب تجهیز میشود.

نقطه نصب:

در کاربردهای دبی باید بار ناشی از دبی که به پروب اعمال میشود مورد توجه قرار میگرد. در هنگام نصب پروب باید ماکزیمم بار عرضی پروب محاسبه شود. نصب پروب از مسیر جریان دبی سیال باتوجه به ملاحضات مربوط به محاسبه سرعت سیال گران روی و قطر لوله درو نگه داشته میشود.

الودگی:

وجود قطعات جامد سخت در مایعات منجر به ساییدگی عایقها میشود این مشکل به ویژه در کاربردهای دبی مشهود است. مشکل دیگر هنگامی اتفاق می افتد که خار و خاشاک الیافی و بلند روی پروبهای میله ای بنشیند و موجب خطا در اندازه گیری شود.

مزایا

خیلی ساده و ارزان قیمت هستند

دارای قسمت متحرک نیستند

برای کنترل دو نقطه ای مناسب هستند

برای کاربردهای بافشار بالا مناسب هستند

معایب

الودگی پروب با مواد چسبنده میتواند در نتایج تاثیرگذار باشد

دارای کاربردهای محدوده برای موادی با رسانایی متفاوت است

باتوجه به عملکرد سنسور طراحی های ذاتا ایمن هزینه بر است

به فرایند های رسانا محدود میشود.

امکان خوردگی الکترولیت وجود دارد

محدودیت های کاربردی

یکی از محدودیت های اصلی این است که مایع باید رسانا باشد. معمولا سازندگان میزان حداقل رسانایی مورد نیاز را مشخص میسازد. برای کارایی مناسب ابزاردقیق پیشنهاد میگردد مقاومت سیال کمتراز 108ohm/cm باشد.

مشکلات ممکن است هنگامی رخ دهد که سیال اشفته و متلاطم باشد. به دلیل هزینه کم این نوع از اندازه گیری میتوان برای اشکار کردن یک سطح از 2 پروب مختلف استفاده کرد. در این حالت برای ایجاد باند مرده یا منطقه خنثی میتوان فاصله عمودی کوچکی بین 2 پروب در نظر گرفت. این کار میتواند مانع از سوییچ های مداوم ناشی از تلاطم سیال شود.

لول سوئیچ خازنی چیست ,خرید لول سوئیچ ,روش لول سوئیچ ,سطح سنج, سوئیچ سطح خازنی

 

برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید.

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش


لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش