لول سوئیچ خازنی - Capacitance Level Switch

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

لول سوئیچ های خازني برای کنترل سطح و جامدات پودری مورد استفاده قرار میگیرند . مکانیزم کنترلرهای لول سوئیچ به این صورت است که مواد پودری جامد به آن سطح میرسد به علت تماس مستقيم مواد با مخزن و لول سوئیچ  با استفاده از تغييرظرفيت خازن اقدام به توليد يك سيگنال الكتريكي مي كند.

لول سوئیچ خازنی چیست؟ | پارس ارچین دانش

لول سنج خازنی در واقع یکی از روش های اندازه گیری سطح سیالات با خاصیت خازنی می باشد،می دانیم كه مواد مختلف دارای ثابتهای دی الكتریك متفاوتی می باشند. خازنی را در نظر بگیرید كه ماده دی الكتریك آن از دو بخش هوا و مایع تشكیل شده باشد، با افزایش مقدار مایع، ضریب دی الكتریك كلی خازن تغییر می كند. از این خاصیت می توان برای اندازه گیری ارتفاعو سطح سیالاتاستفاده نمود .

لول سوئیچ خازنی چگونه عمل میکند؟

در سنسورهای ارتفاع خازنی، یكی از صفحات خازن، الكترودی است كه وارد تانك می شود و صفحه دوم میتواند یك الكترود دیگر و یا دیواره فلزی تانك باشد . الكترود دوم یا دیواره تانك به پتانسیل زمین وصل شده و الكترود مرجع نامیده می شود. با بالا رفتن ارتفاع مایع در مخزن، ثابت دی الكتریك افزایش یافته و در نتیجه با اندازه گیری آن، میزان ارتفاع مایع در مخزن محاسبه می شود.

 لول سوئیچ خازنی - Capacitance Level Switch | پارس ارچین دانش

کاربرد لول سنج خازنی

همچنین در تانكهای مخروطی و یا تانكهای كروی حتی اگر تانك از فلز ساخته شده باشد، به دلیل اینكه فاصله بین دیواره تانك و الكترود در طول این خازن ثابت نمی ماند و درنتیجه نتیجه خطی نخواهد شد، یك مرجع موازی با الكترود لازم است . همچنین در سیالاتی كه دارای ثابت دی الكتریك كم هستند، نیز باید از الكترود مرجع استفاده كرد، زیرا این مرجع به الكترود نزدیكتر است و تغییر ظرفیت بر واحد طول در مقایسه با حالتی كه دیواره تانك، مرجع می باشد، بیشتر خواهد بود . معمولاً در مواردی كه نیاز به الكترود دوم می باشد، از الكترودهای هم مركز به شكل استوان های، در این سیستم ها استفاده میشوند.

برای كاربردهایی كه سیال فرآیندی رسانا است سطح میله توسط یك عایق از سیال جدا می شود . در این روش، خود سیال نقش سطح دیگر خازن مورد نظر را ایفا میكند.

یكی از محاسن Probe های استوانه ای هم مركز این است كه می توانند در یك تانك كوچكتر با همانسیال فرآیندی مورد نظر در خارج از محل نصب، كالیبره شوند ولی معمولاً سایر Probe ها، باید بعداز نصب نهایی در محل، كالیبره شوند.

ثابت دی الكتریك برخی مواد با دما تغییر می كند. البته، عموماً مواد با دی الكتریك بالا كمتر تحت تاثیر دما قرار میگیرند. اگر دمای فرآیند تغییر كرد، توصیه میشود كه سنسور دوباره كالیبره شود.

تخریب كننده ترین عامل در اندازه گیری با استفاده از روش خازنی تشكیل build up از نوع رسانا برروی الكترود میباشد كه باعث تغییر ابعاد و شكل هندسی پروب اندازه گیری می شود. تشكیل build up نارسانا معمولاًچندان مهم نیست و با كالیبراسیون مجدد قابل رفع خواهد بود.

مزایای لول سنج های خازنی

 • قابلیت اطمینان بالا
 • هزینه های نگهداری پایین
 • تغییرات كم ثابت دی الكتریك تحت تاثیر عواملی چون دما، چگالی و ویسكوزیته
 • مناسب برای سیالاتدوغابی
 • مناسب برای سیالات جامدات پودری وگرانولی
 • قابلیت کالیبره در خارج از مخزن و قبل نصب

 برای سفارش سوئیچ کنترل سطح (لول سوئیچ) برای مواد جامد با ما تماس بگیرید

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

 

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش

لول سوئیچ خازنی - لول سنج خازنی - سطح سنج خازنی - پارس اُرچین دانش      راهنمای سفارش سنسور لول سوئیچ خازنی فرکانسی پاد

خواندن 3076 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 12:48
محتوای بیشتر در این بخش: انتخاب یک لول سوئیچ مناسب »